0212 438 00 93 - 0532 255 86 52 - 0370 741 27 20 info@nasbil.com.tr Soğanlı Mah. Ahmet Haşim Cad. No: 29/B Bahçelievler / İstanbul Hafta içi 18:30 - Cumartesi 14:00

Master olarak belirlediğiniz bir CD veya DVD’yi çoğaltmanın iki yolu vardır.

Birincisi; İçerik, boş olarak üretilmiş (yazdırılabilir) CD-R veya DVD-R üzerine disk kopyalama cihazları ile yazdırılması işlemidir. Bu işlemin adına CD – DVD çoğaltım, kopyalama veya kayıt işlemi denir.

İkinci yöntem ise, CD ve DVD Üretim, yani Replication işlemidir. CD – DVD üretim işlemi, enjeksiyon kalıbı ile disk üretilirken verilerin diske henüz enjeksiyon aşamasındayken (polikarbon hammadesinin CD veya DVD şeklini aldığı aşamada) diske damgalanmasıdır. Böylece verileriniz bir diske sonradan yazdırılmamış, zaten yazılı olarak üretilmiş olur.

 

Siz hangi yöntemi tercih etmelisiniz?

Öncelikle, Üretim yani Replication CD ve DVD’lerin, kopyalama CD ve DVD’lerden daha üstün kalitede olduğunu biliyoruz. Ama yinede Kopyalama CD ve DVD’lerin tercih edilme oranı hiç de azımsanacak gibi değil.

 

Neden Kopyalama CD – DVD?

  • Sunmak istediğiniz CD veya DVD’nin adeti düşük ise Kopyalama yöntemini tercih etmelisiniz. Bunun başlıca sebebi maliyetidir. Ortalama olarak 5.000 adetin altında ise kopya olmalıdır. Çünkü master’ınızın Üretim (replication) yöntemiyle çoğaltılması işlemi için öncelikle kalıp, yani Stamper ücreti talep edilir. Bu durumda da  DVD veya CD’nin birim fiyatı, düşük adetlerde Çoğaltım CD veya DVD birim fiyatına göre yüksek kalır.

Neden Üretim (Replication) CD – DVD?

  • Eğer master olarak belirlediğiniz CD veya DVD’nin istediğiniz kopya sayısı fazla ise, yani ortalama 5.000 adetin üzerinde ise Üretim, yani Replication işlemini tercih etmelisiniz. Düşük adetlerde Üretim yönteminin maliyetinin yüksek olduğu gibi, yüksek adetlerde de Kopyalama yönteminin maliyeti yüksek olur ve gereksizdir. Çünkü kopya yönteminin tercih edilmesinin tek nedeni adetin düşük olmasıyla Üretim (Replication)’in maliyetinin yüksek gelmesidir.

 

Adet fazla ise; işiniz hem yüksek kalitede, hem de hesaplı olur.

WordPress Theme built by Shufflehound. © 2017 Nasbil | NASİP BİLİŞİM REKLAM TEKSTİL PAZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.