0212 438 00 93 - 0532 255 86 52 - 0370 741 27 20 info@nasbil.com.tr Soğanlı Mah. Ahmet Haşim Cad. No: 29/B Bahçelievler / İstanbul Hafta içi 18:30 - Cumartesi 14:00

CD Baskı Nedir?

CD Baskı ilgi çekici bir pazarlama, bilgi aktarımı sisteminin başlangıcıdır. Pratik ve ekonomik olmasının yanı sıra ilgi çekici ve ergonomiktir.

CD Baskı Nasıl Yapılmalıdır?

  • CD baskı yapılırken, müşterilerin ve kullanıcıların talepleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Çok hassas bir işlem olduğu için CD baskısı sırasında çalışan elemanların gereken hassasiyeti göstermesi önemlidir.
  • CD baskısı sırasında kullanılan renkler titizlikle seçilmelidir. İçeriğinin rengi gümüş olacağı için, zemin mutlaka beyaz renkte olmalıdır.
  • CD baskısında dikkat edilmesi gereken bir unsur ise; CD yüzeyine beyaz rengin basılmasıdır. Eğer tasarımda birkaç renk temel alınarak baskı yapılacaksa ve gri tonlar hakimse, siyah üzerine basılmalıdır. Kullanılan renk, mutlaka filmin üzerinde belirtilmelidir.

CD Baskı Türleri Nelerdir?

  • Serigrafi Baskı
  • Etiket Baskı
  • Pantone Baskı

CD Baskı Neden Gereklidir?

Gün geçmiyor ki bilgisayar ve internet üzerinde yenilikler olmasın. Eski zamanlarda kaset ve bantlar vardı ama teknolojinin gelişmesiyle birlikte onların yerini CD’ler aldı. CD çok amaçlı kullanım araçlarından biridir.  Peki, nedir bu CD Baskı? nasıl baskı yapılır? CD yabancı kökenli bir kelime olup, açılımı “Compact Disc”, yani “yoğun disk” anlamına gelir. CD insanların önemli ve kaybolmasını istemediği, dilediği zaman çıkarıp kullanmak istedikleri verileri depolayabildikleri bir ortamdır. CD’lerin işlevler birbirinden farklıdır, hızlı kulanım özelliklerine sahip olduğu için insanlar tarafından bayağı bir talep görmektedir. Üzerinde bulunan saydam, kristal beyaz yapısı sayesinde; veriler ardışık bir şekilde yazılıyor. Bu kullanım; belirli izler sayesinde, bir sıraya bağlı olmaksızın erişilebileceği anlamına geliyor. CD’ler ikili kodlama sistemiyle yazılmaktadır. CD’ler sürtünmeleri ve arkadan yankılanan seslerin yok edilmesi, çıkmasını engellemek için tasarlanmıştır. Yaklaşık olarak 80 dakikalık bilgilerin depolanması için tasarlanmış olup, günümüzde 90 dakika hatta ve hatta 100 dakikalık verilerin depolanmasına kadar çıkılmıştır. CD baskıya değinecek olursam; genellikle kurumsal firmalar tercih etmektedir, amaçları ise; tanıtım ve pazarlama sistemi olarak kullanmaktadır. CD içerisine alınan bilgilerin karşı tarafa en hızlı ve sağlıklı bir şekilde aktarılması yolunda görev alır “CD baskı”. Bu yüzden CD içeriği çok önemlidir, CD baskısı yapılırken titiz bir şeklide çalışılmalı, iyi bir baskı firması bulunmalıdır. Bu yüzden gerekli özeni gösterip, hangi firmanın CD baskı konusunda başarılı olduğunu, detaylı bir şekilde araştırıp daha sonra karar verilmelidir. CD baskısının güzel bir şekilde yapılması için başarılı bir CD içeriğine sahip olması gerekir, baskıya uygun CD paketi de unutulmamalıdır ve içeriğe uygun CD, DVD vs tercih edilmelidir.  Baskı çeşitlerinden biri de “Serigraf CD Baskı” dır. Bu baskı türü; ipek malzeme kullanılarak yapılmış olan bir baskı çeşididir. Serigraf CD baskı da kullanılan verilerin az ya da fazla olmasına göre farklı ipek numaraları kullanılır. Bu durumda ipeğin her yeri aynı orantıda ve gergili, düzgün olmalıdır. Genel olarak CD baskısı yapılırken, kullanılan malzemenin kaliteli olması çok önemlidir. Serigraf CD baskı da ise; kullanılan kalıplarda baskı için uygun olmalıdır, kalıp ne kadar titiz hazırlanırsa, ortaya çıkacak sonuç da doğru orantılı olarak kaliteli olur ve kalitesini arttırır.

Ek kaynak,

CD Teknolojisi sürtünmeleri ve arka plan sesleri yok etmek için tasarlanmışlardır. Plak ve kaset gibi çift taraflı olarak kullanılmazlar. 12 inch'lik standart bir CD yaklaşık 80 dakikalık (700 MB) dijital bilgiyi barındırabilir. Yeni çıkan yüksek yoğunluklu boş CD'lere bugün 90 dakikalık kayıt yapılabilmektedir (790-800 MB'lık CD'ler). CD'de yer alan dijital bilgi, plaktaki gibi spiral olarak yazılmıştır. Bu şekilde yerden kazanılır. Fakat, bilgiler plaktaki gibi dıştan içe değil, içten dışa doğru yazılır ve okunur. Kapasite olarak bakarsak, 700 MB'lık bir CD, 1010 adet 1.440 KB'lık Double Density floppy diskete eşdeğerdir.

Serigrafi Baskı
Serigrafi Baskı CD / DVD üzerinde serigrafi baskı yöntemiyle 1 renkten 5 renk'e kadar baskı yapılabilir. Her ayrı renk için ipek kalıp hazırlanır. Basılacak işin grafik çalışmasını oluşturan CMYK filmler her biri ipek kalıplara pozlandırma makinasında pozlandırılır.

1- Bu ipek kalıplar makinaya takılır, üzerindeki rengin grafiğini CD üzerine basması sağlanır.

2- (ABCDE) her bir renk arasında basılan grafiğin anında kurumasını ultraviole ışık sağlar.Bu işlemler bütün renkler tamamlanıncaya kadar devam eder. Bu sistemde bir CD'nin (Srenk) serigrafi baskısı yaklaşık 1 sn. sürer.

Etiket Baskı
Özel hazırlanmış etiketler üzerine dijital baskı makineleri ile veya masaüstü yayıncılık ofset baskı tekniği ile yapışkanlı etiket yüzeyine yapılan baskı çeşididir. Etiket CD / DVD Baskı yöntemi ile trikromik (CMYK) ve Ekstra Pantone baskı yapmak mümkündür. Etiket yüzeyine yapılan baskılar daha sonra CD / DVD yüzeyine yapıştırılır. Çok düşük adetli CD / DVD baskı işlerinde ideal baskı yöntemidir.

Standart CD / DVD Ölçüleri
Dış çap           :117 mm
Geniş göbek   : 35 mm
Dar Göbek      : 20 mm

Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler
CD Yüzeyinin kağıt gibi beyaz olmamasından dolayı beyaz bir renk olarak dikkate alınmaz. Beyaz alanlar boşluk olarak düşünülür. Zeminde beyaz kullanılması istendiğinde öncelikle zemine beyaz rengin basılması gereklidir.

Not : Serigrafi film ile birlikte mutlaka kromalin çıktı (IRIS – COPY) gönderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde baskıda oluşabilecek renk farklılıklarından sorumlu değiliz.

CD’nin zemini gümüş renginde olduğundan zemine beyaz basılmazsa istediğiniz renk birebir ayni olmayabilir.

Eğer tasarımda Gri tonlamalar varsa, bunun 4 renk üzerinde değil sadece siyah film çıkışı üzerinde yapılması gerekir.

Renk, mutlaka filmin üzerinde belirtilmelidir.

WordPress Theme built by Shufflehound. © 2017 Nasbil | NASİP BİLİŞİM REKLAM TEKSTİL PAZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.